четверг, 23 ноября 2017 г.

Звіт про проведення семінару "Використання інноваційних методик для впровадження принципу дитиноцентризму в навчально- виховний процес дошкільного навчального закладу

21 листопада гостинно прийняв  вихователів району та запрошених гостей квітучий, гарний  Першотравневий ДНЗ № 4 "Оленка" . З привітальними словами до учасників районного семінару звернулася специаліст  з дошкільної освіти Красноармійського РМК Назаренко Лариса Миколаївна. Вона налаштувала учасників семінару на пошук нових методів впровадження принципу дитиноцентризму у роботу дошкільної освіти за допомогою  інноваційних методик.  В рамках семінару музичний керівник Новоекономічного ДНЗ № 11 "Сонечко" та вихователь Першотравневого ДНЗ " 4 "Оленка  Рогожина Олена Генадіївна  показали тематично - ігрове  заняття з музичного виховання із використанням елементів методики Карла Орфа "Таємниці музичної скриньки" на якому діти вчилися грати на музичних інструментах, створювали звукову казку,  відгадували загадки музичних чарівників, спілкувалися з  Паном Барабаном на зрозумілій тільки йому мові та залучили гостей до музичної  гри в  спільному оркестру. 







 Своїм досвідом по впровадженню принципу дитиноцентризму в освітній процесс дошкільного навчального закладу поділилась завідувач Новоекономічного ДНЗ № 11 "Сонечко" Кобзенко Маргарита Валеріївна . Вона відмітила, що тільки діяльністний підхід та власні вподобання  дитини, її активність   здатні сформувати у малечі необхідні життєві компетенції. Тому педагогічний колектив Новоекономічного ДНЗ широко використовує в своїй роботі метод проектів.



Всі учасники семінару прийняли участь у наповненні виставки  улюблених дитячих  музичних інструментів. Особливою увагою  були  наділені саморобні інструменти. 

  При підведенні підсумків семінару педагоги дійшли висновку, що принцип дитиноцентризму - є одним з основних при організаціїї освітнього процесу . Для його впровадження необхідна  одна з основних   умов  - це  педагог, який іде в ногу з  часом, відповідає потребам суспільства і має бажання змінюватись,  а також знаходиться в пошуку нових методів виховання.
План проведення семінару


понедельник, 20 ноября 2017 г.

“Таємниці музичної скриньки”
конспект заняття з музичного виховання з використанням елементів методики Карла Орфа
музичний керівник : Кандибка Л.О.
Мета:
-розвивати у дітей ритмо- динамічні відчуття музики,
-закріплювати уміння елементарного музикування на ложках, дзвіночках, металофоні, барабані,
-формувати навички грати в оркестрі,  
-заохочувати проявляти музичну творчість,
-виховувати бережне відношення до музичних інструментів,
- бажання приймати участь у колективному музикуванні .
Хід заняття :
1 частина . Привітання
Музичний керівник: Добрий день , діти, я рада вас бачити і пропоную привітатися за допомогою пісеньки
- Добрий день, малята
Діти: Добрий день
- Добрий день, качата
Діти: кря кря кря
  • Добрий день, овечки.
Діти: Бе - бе  - бе
  • Добрий день, собачки.
Діти : Гав гав гав
  • Добрий день , кицюні.
Діти: Няв няв няв
-Добрий день, дівчатка .
Діти: добрий день
  • Добрий день , Хлоп’ята
Діти: добрий день
  • Добрий день всі разом .
    Діти : Добрий день


“Проспівай своє ім’я”
  • Ми з вами дуже весело і доброзичливо привіталися і  я хочу розповісти вам один секрет. Ви знаєте, що наше тіло є нашим музичним інструментом, за допомогою ротика ми можемо співати, руками плескати, ногами тупотіти і наше тіло це той музичний інструмент , який завжди з нами. Тож  давайте познайомимось і кожен проспіває своє ім’я та  буде підігрувати за допомогою різноманітних хлопків руками.  
“Мир - Миром” (українська народна пісенька)
- За допомогою хлопків ми можемо проспівати будь яку пісню, давайте спробуємо проспівати  знайому нам мирилку “Мир миром” за допомогою хлопків об долоньки, та  по колінах сусідів.  ( діти розташовуються по колу на підлозі  ніжками в середину)
“Варись кашка” ( українська співаночка)
  • Сьогодні в нашому занятті нам будуть допомагати не тільки руки, ротики та ніжки, а ще різні предмети. За допомогою дерев’яної ступки ми з вами по черзі “Зваримо кашку”.  ( кожна дитина співає по куплету і відстукує ритм ложкою по дерев’яній ступці)
Частина 2 .  “Полька”  М. Глінка ( елементарне музикування)
Пояснення правил гри на ложках та дзвіночках .
  • Діти, подивіться яка гарна коробка, на ній щось намальовано.
    Діти: це музичні знаки.  ( розповідають які знаки вони  знають)
  • А в середині коробки музичні інструменти, чого більше всього? ( дерев’яних ложок та дзвіночків) Давайте зараз з ними пограємо. Коли грають багато музикантів - це - оркестр. І ми з вами станемо оркестром. Керує оркестром - диригент. Сьогодні я покажу вам як це бути диригентом, а потім кожен з вас спробує керувати оркестром. візьміть інструменти і уважно дивіться на мої підказки руками. Я буду показувати вам темп, та коли вступати кожному інструменту.
    Давайте спочатку спробуємо ( по черзі “диригент” показує коли грають на ложках, та дзвіночках) . Потім за допомогою фонограми  виконують“Полька” М. Глінки  


“Гра з барабаном” ( музично - ритмічна гра)  (3 повторення)
  • Діти, подивіться, в нашій музичній коробці  засумував барабан. Він хоче з вами погратись.  Давайте послухаємо, що він каже і як нам під його музику рухатись.
Діти:  Ритм марша - марширувати., швидкий ритм ( майже дроб)- бігіти,  уривчастий ритм - підскоки .
“Повільний та швидкий чарівники - музиканти” ( музично- ритмічна гра)  ( 3 повторення)
Діти,  чарівники - музиканти захотіли побешкетувати і зачарували наш музичний центр і тепер з нього лунає тільки повільна або швидка музика. Мабуть їм дуже хочеться з нами пограти.  Давайте з вами будемо рухатись власним танцем прислухаючись до характеру музики.



“Хом’ячок” ( розповідь казки за допомогою шумових інструментів)
Осінню Хом’ячок бігав по полю туди- сюди, сюди - туди  без зупину, збирав зернятко собі на зиму.
( стук пальчиків по коробці)
І ось нарешті стали падати білі пухнасті сніжинки. Прийшла зима
( металофон)
Сніжинки покрили землю ковдрою і на ній виднілися сліди Хом’ячка
(трикутник)
Хомячок почув як хрустить сніг
( хруст папіру)
То була Лисичка, вона слідкувала за хом’ячком. Хом’ячок заховався в свою нірку.Там було багато їжі
(ДЕРЕВ’ЯНІ ЛОЖКИ)
Хом’ячок гриз зернятка
( проводим паличкою по дерев’яному гребінцю)
Робив собі затишне тепле гніздечко
( шурхіт пакетом)
Любив гризти горішки
( проводимо паличкою по гофрованому картону)
А в полі дув холодний зимовий вітер
( подути в пластикову бутилку)
Але Хом’ячку було затишно і тепло у своїй нірці
( металофон)

Частина 3 . Закріплення
Елементарне музикування сучасних ритмів “Despasito”
- Діти,  ви знаєте, що чим більше в оркестрі грає різних музичних інструментів, тим краще і емоційніше виходить музика.  Візьміть собі інструменти  які подобаються найбільше. і в нас вийде чудова композиція .  Діти грають кожен куплет по черзі , використовуючи ложки, маракаси, трикутники, рубель, дзвіночки., барабани. Останній куплет грають всі разом.
Частина 4 . Підведення підсумків

Наше заняття підходить до кінці, ви- молодці,  дуже красиву і гарну музику створювали. Розкажіть мені, чого ви сьогодні навчилися, що сподобалося вам найбільше ?

понедельник, 24 апреля 2017 г.

Тренінгове заняття :“Використання інноваційних  методик для створення сприятливого  психологічного комфортного середовища в дошкільному навчальному закладі”
( в рамках реалізації  програми “Садочок - простір дружній до дитини”)
Мета: познайомити вихователів, музичних керівників дошкільних навчальних закладів з інноваційними підходами до створення сприятливого творчого середовища в умовах ДНЗ, сприяти становленню педагогічної компетентності шляхом усвідомлення та осмислення механізмів створення творчого середовища для дітей , його принципів.

Час проведення: 1 год. 45 хв.
Проводить : музичний керівник Кандибка Л.О.
Завдання:
1. познайомити з інноваційними методиками “Ранкові зустрічі”, НЕАRT”, орф - педагогіка .
2. на практичному досвіді  опанувати методи розвитку у дітей емпатії, свободи творчості, відчуття власних почуттів.
                                                  Зміст тренінгу
(Ведуча вітає учасників, представляє себе, як тренера )
1. Вправа «Знайомство”
Мета: сприяння згуртованості в групі, створення доброзичливої атмосфери.
Тренер:  Доброго дня, я вас радо вітаю і здоров'я міцного бажаю! Сьогодні ми з вами поспілкуємося в тісному  колі, адже дитячий сад - це одна велика, дружна сім'я.
Привітання співається:
1) Добрий день, колеги!
- Добрий день!
2) Гей - гей, привіт тобі!
Гей -гей, привіт мені, гей -гей, привіт нам всім, гей -гей!  ( гей - гей співається с плесканням у долоні)
Гей - гей, привіт носам, гей - гей привіт щокам, гей - гей , привіт вухам, гей - гей!
Тренер: Але спочатку нам потрібно познайомитися ближче. Зробимо це за допомогою ігор з іменами
1) “Сороконіжки”
Топають всі ніжки, у сороконіжки
Ніжка -ніжка  танцювала, своє ім’я проспівала! (кожен по черзі проспівує своє ім’я і робить індивідуальні танцювальні рухи ногами)
2) “Дзвіночок” ( по черзі передається в колі дзвіночок)
Людочка до нас прийшла і дзвідочок принесла
Подзвонила, подзвонила і Тетянці віддала
Тренер : Для того, щоб зробити атмосферу в групі доброзичливою варто використовувати фольклорні ігри з рухами в колі, парі. І Орф - педагогіка рекомендує варіативно і постійно  використовувати місцевий фольклор.
1) “Іди іди дощику” ( в парах з плесканням)
Іди - іди дощику, зварю тобі борщику,
в зеленому горщику
Та поставлю на вербі,
Щоб випили горобці,
А яєчком забілю,
А яєчко трісне,
А сонечко блисне!
2) 2 варіант - сидячі на килимку та плескаючи по колінах собі та сусідам .
Добре підвищує настрій малюками та організовує їх ритмічні вправи з кольоровими предметами - хустками, повітряними кульками.
1)“ Веселий і повільний  чарівники “
Уявіть що вас зачарували брати чарівники, веселий та повільний. Під веселу музику рухаємось з повітряними кульками ритмічно, весело, під повільну- плавно , повільно- повільно. Головне, щоб повітряна кулька не торкнулася підлоги.
2)Таночок з кольоровими хустками. ( Трік - трак полька І. Штраус).
Тренер: Для розвитку слухової уваги, почуття ритму та створення колективної гри  можно використовуваті різні предмети: стаканчики, пакети.
1) Гра зі стаканчиками “Беремо- віддаємо” ( потрібно одночасно брати стаканчик і промовляти “ беремо” ,потім передавати сусіду зі словами “віддаємо”. По сигналу ведучого “шапочка” всі ставлять стаканчики собі на голову.
2) Гра “Дощик” з мусорними пакетами. Під музику Деліба “Піцікато” імпровізуємо дощик, як він капає, як тучки летять
3) 2 варіант виконання “Піцікато” : павучок  ( власні пальчики) повзе по всьому тулубу,  на музичні акценти ми плескаємо в долоньки
Частина 2 тренінгу : Неаrt
ВПРАВА: "ЕЙ!"
Вік: будь-який
Опис               Простий, веселий активатор, який включає в себе рух і уяву
Мета              Стимулювати енергію; веселитися, і грати роль лідера і послідовника
Вид Мистецтва       Рух Тіла
Матеріали     Нічого
Вимоги до простору Достатньо місця для учасників, щоб пересуватися по кімнаті
Групи             Велика група
Складова Лікування        Розвиток мужності (щоб висловитись  і вести), творчого руху допомагає справитись зі стресом, оскільки він зберігається в організмі
Складова Навчання         Асоціація слів і дій, розвиток мови, уваги і концентрації, щоб слідувати інструкціям, виконавська майстерність, використовуючи свою уяву
Інструкції    
Крок 1:  Попросіть учасників походити по кімнаті
Крок 2: Щоб продемонструвати, зробіть пробне коло
· Поясніть учасникам, що, коли вони ходять по кімнаті, будь-яка людина може добровільно сказати: "Ей!" (потужно) Це стає сигналом для кожного, що потрібно звернути увагу
· у відповідь Той, хто починає "Ей!", каже, "давайте удамо  (приклад: щоб бути парасольками!)" І тоді кожен ходить по кімнаті імітуючи парасольку, поки наступна людина добровільно не скаже "Ей!"
· Потім ведучий може почати все спочатку і попросить добровольця почати...поки досить учасників не стали ініціаторами руху; давайте достатньо часу для учасників, особливо більш стриманих, щоб вони теж мали шанс спробувати (не змушуючи їх)
· Ведучий потім закінчує словами "Ей!" .... "Давайте повернемося до наших місць!" - сигнал того, що діяльність закінчилась
Питання для Обговорення Як це - бути лідером? Як це - бути послідовником? Обидві ролі важливі?
Додаткові Вказівки/Примітки    Варіанти управління групою:
1.                      Вчитель може керувати процесом, вибираючи дітей, щоб провести черговий "Ей!"( не дозволяючи їм стрибати, оскільки кожен хоче прийняти участь відразу) – це може бути зроблено, торкнувшись плеча,  або мовчки вказати таким чином, щоб не переривати перебігу гри
2.                      Діти можуть вибрати наступного лідера для чергового "Ей", передаючи йому м'яч. Той, хто тримає м'яч - його черга бути лідером "Ей!" .
ВПРАВА: ДЗЕРКАЛЬНЕ ТІЛО
Вік: 4 роки і вище
Опис               Простий, веселий активатор, який включає в себе рух і уяву
Мета              Стимулювати енергію; веселитися і грати роль лідера і послідовника
Вид Мистецтва       Рух Тіла
Матеріали     Нічого
Вимоги до простору Достатньо місця для учасників, щоб поширитися в парах
Групи             Пари (групи з 2 людей)
Складова Лікування        Впевненість щоб керувати, довіра щоб слідувати
Складова Навчання         Концентрація і увага, щоб слідувати інструкціям, творче вираження і керівництво
Інструкції    
Крок 1:  Попросіть дітей розбитися на пари (групи з 2) і стояти в будь-якому місці кімнати (або вони шикуються в паралельні лінії  обличчям один до одного  і в  кілька футів простору між кожним сусідом). Пари повинні бути звернені один до одного так, що одна людина є лідером, а інший є дзеркалом (послідовником).
Крок 2: Одна дитина починає як лідер, роблячи рух (в тиші), а партнер слідує за цими рухами (зворотне дзеркало). Вчитель може надати інструкції під час цього процесу (наприклад, робити швидкі рухи або повільні рухи). Процес триває близько 2 хвилин.
Крок 3: Діти міняються ролями (лідер і послідовник), і процес повторюється.
Крок 4: Вчитель пропонує дітям розповісти, як вони відчували себе під час виконання цієї діяльності.
Питання для Обговорення Як ти себе почував, коли був лідером? Як ти себе почував, коли був послідовником? Яка роль була найскладніша? Що найбільше сподобалось в цьому виді діяльності?
Додаткові Вказівки/Примітки    Учитель може внести зміни, наприклад,  дзеркальний голос(замість дзеркального відображення тіла, послідовник відображає звуки, що видаються лідером).
ВПРАВА: КОЛЬОРОВЕ КОПІЮВАННЯ
Вік: 5 років і вище
Опис               Кольорове креслення з партнером
Мета              Практикувати керування та слідування,  підвищувати увагу та концентрацію
Вид Мистецтва       Малювання
Матеріали     Папір, крейда
Вимоги до простору Достатньо місця для учасників, щоб поширитися в парах по кімнаті та сісти на підлогу (можна замінити на парти)
Групи             Пари (групи з 2 людей)
Складова Лікування        Впевненість щоб керувати, довіра щоб слідувати
Складова Навчання         Дрібна моторика, увага і концентрація, прийняття рішень
Інструкції    
Крок 1: Попросіть дітей розбитися на пари (групи з 2)
Крок 2: Дайте кожній парі 1 аркуш білого паперу і дайте їм вибрати 2 кольорові олівці різних кольорів.
Крок 3: Одна дитина почне як лідер, а інша як послідовник. Лідер малює безперервну лінію на папері (в будь-якій формі або напряму) одним олівцем, а послідовник проводить по ній або поруч з лінією лідера. Це продовжується до тих пір, поки папір майже повністю заповнено. Вчитель може дати інструкції (наприклад, йти швидко і йти повільно), щоб допомогти процесу.
Крок 4: Після того, як діти заповнили папір, вони зупиняються і міняються ролями (лідер і послідовник) і повторюють дію на протилежному боці паперу (або на новому аркуші паперу).
Крок 5: Коли закінчили, діти можуть сісти в коло, і вчитель може запропонувати їм поділитися своїми проектами і обговорити, як вони себе відчували, виконуючи цю діяльність.
Питання для Обговорення Як ти себе почував, коли був лідером? Як ти себе почував, коли був послідовником? Яка роль була найскладніша? Що найбільше сподобалось в цьому виді діяльності? Що ви думаєте про ваш витвір?
Додаткові Вказівки/Примітки    Учитель може зазначити, що все мистецтво красиве і незалежно від того, який шлях крейда пройшла (провідний і послідовний), в кінці кінців, ми всі створили прекрасне мистецтво.  
ВПРАВА: У Всіх є Почуття, Всі Види Почуттів
Вік: 4 роки і вище
Опис               Діяльність, яка пов'язана з почуттями
Мета              Говорити про почуття, виражати їх через мистецтво, і виявити, що людина здатна відчувати  більше, ніж одне почуття за один раз
Вид Мистецтва       Малювання або розфарбовування (крейдою)
Матеріали     Папір, фарби або олівці, або масляна крейда і фломастери
Вимоги до простору Достатньо місця для кожної людини, щоб працювати на аркуші паперу розміром 8"х11" .
Групи             Учасники можуть працювати індивідуально або в групах. Обмін може бути в малих групах або в одній великій групі обговорення. Це на розсуд помічника в залежності від часу, і того відчуття, яке   приносить більше користі в групі.
Складова Лікування        Самодослідження і самовираження; чесність перед собою
Складова Навчання         Словниковий запас, назви почуттям, підбор асоціацій (кольору, форми/рядка/образи і почуття)
Інструкції     Закрийте очі і згадайте момент, коли ви відчули себе:  хоробрим, здатним, турботливим, розгубленим, впевненим у собі, допитливим, рішучим, розчарованим, збентеженим, заздрісним, зніяковілим,  ревнивий, самотній, привабливий, люблячий, оптимістичний, терплячий, гордий, задоволений, сором'язливий, здивований.
Як ви себе сьогодні почуваєте?
Намалювати картину кольорами, які відповідають тому, як ви себе почуваєте прямо зараз, і поділитися цим з групою (якщо вам  комфортно ділитися). (Приготуйте маркери або масляну крейду та папір "8 ½ х 11".)
Питання для Обговорення Скільки почуттів ви відчуваєте сьогодні? Ваші почуття змінюються день від дня? Ви помічаєте інколи одне почуття  чи багато почуттів всі разом?
Додаткові Вказівки/Примітки    Люди схильні асоціювати певні кольори з певними почуттями (наприклад, червоний колір часто пов'язаний з гнівом і чорний з депресією).  Ми вважаємо, що будь-який колір може використовуватися для позначення будь-якого почуття.  Таким чином, замість того, щоб припускати, що ми "знаємо", як хтось відчуває себе, ґрунтуючись на його або її вибір кольору, ми будемо заохочувати людину поділитися своїми власними думками чи почуттями з приводу мистецтва.                                              
ВПРАВА "Намалюй ідеальне село /місто"
Вік: 4 (з безпосередньою допомогою) і вище
Опис               Дітям пропонується створити реальне уявлення їх громади або району, або їх бачення ідеального співтовариства.
Мета              Надати дітям можливість попрацювати в групі, і створити візуальне кольорове уявлення того, що вони сприймають як ідеальне місто майбутнього .
Вид Мистецтва       Змішана техніка малюваня .
Матеріали :аркуші фліп-чарт паперу; фарби, олівці
Вимоги до простору Достатньо місця для груп з 4 або 5 учасників для роботи на підлозі навколо їх фліп-чарт паперу
Групи             Групи з 4 або 5 дітей; уникати угруповань занадто великих, щоб гарантувати, що всі учасники залучені до створення спільноти; з великими групами, один або двоє учнів схильні відчувати, що недостатньо зробили або не беруть участь через відсутність простору навколо робочого паперу та ін.
Складова Лікування        Вміння слухати, вирішувати проблеми
Складова Навчання         Візуальні просторові здібності, уява, концептуальні навички, дрібна моторика, співпраця та співробітництво, мовні та математичні навички
Інструкції    
Крок 1: Розділити дітей на групи з 4 або 5 дітей та дати їм папір або картон (великий папір з твердою структурою), кольорові олівці, фарби, клей.
Крок 2: Запитати дітей, що таке село/ місто.  Провести бесіду стосовно усіх питань, що стосуються села (місця, де люди живуть, ходять до школи, купують продукти, паркують автомобілі, гуляють, грають та відпочивають, тощо).
Крок 3: Попросити дітей намалювати своє ідеальне  село (якщо діти живуть у різних селах, вони можуть поєднати елементи зі своїх сіл) або місто
Крок 4: Після того як діти закінчили малювати свої села або міста, вони повинні пройтися навколо усіх малюнків, кожна група показує всім свій малюнок та пояснює різні елементи.  Під час цього процесу вчитель може задавати питання для розширення спілкування, наприклад:
· яка твоя улюблена частина села і чому?
· яку частину села ти не любиш і чому?
· що ти можеш зробити, щоб покращити своє село?
· хто живе у твоєму селі, тощо.
Крок 5: Завершити обговорення та подякувати дітям за їхню наполегливу працю.
Альтернативні варіанти цієї гри:
· Попросити дітей збудувати село своєї мрії
· Попросити дітей збудувати дитсадок  і потім обговорити план евакуації, що мають робити в надзвичайній ситуації (розглянути різні сценарії реагування в залежності від того, де ти знаходишся під час надзвичайної ситуації, хто  може тобі допомогти, тощо).

Заключна частина .
Гра “Клубочок надбань”
Тренер : Наш тренінг закінчується і я хочу з вами пограти в гру “КЛУБОЧОК НАДБАНЬ “  Ми будемо передавати свій клубочок, але щоб ниточка не порвалася і говорити, що саме нам сподобалося на сьогоднішньому семінарі , так би мовити “плести павутинку надбань” а потім в тому ж самому порядку “розплетемо павутинку”.
Тренер : дякую всім за увагу та плідну творчу працю!